Nybörjar-medel

Datum: 21/2-16/5Tid: 19.00-20.30
Lokal: Lund, Svaneskolan, Möllegatan 6

Beskrivning:

OBS! Inga kurser den 18 april

Du bör ha gått kursen Nybörjare fortsättning 1-2 gånger innan du kommer hit. Denna nivå är till för dig som har grunderna klara: du kan de grundläggande turerna, behöver inte längre tänka på grundstegen och dansar en del socialt.

Vi kommer att lära oss variationer i steg och turer, och börjar även arbeta med musikanpassning och jazzsteg. Utlärningstempot är högre än på tidigare nivåer vilket innebär att du behöver träna en del utanför kursen och dansa socialt för att få in steg och turer.

Normalfallet är att man går Nybörjar-Medel 1-3 gånger innan man går vidare till nästa nivå.

Observera att din anmälan är bindande och att avanmälan måste ske i god tid. Ej avanmälda deltagare faktureras fullt pris. Vi hoppas på så sätt komma till rätta med problemen med ojämn fördelning mellan förare och följare trots jämn antagning.

Lärare

Ola


Anna Palmehag


Ola Persson

Anmäl dig nu

Retroklubbar & retroliv Swingdanskurser Företaget och bokningar Mitt konto
Användarnamn:

Lösenord:

Logga alltid in:

Glömt mitt lösenord
Skapa konto till forumet
Få dina retro nyheter via e-mail. Skaffa vårt "månatliga" nyhetsbrev

  Mer info >>